HISTORIE SBORU

Z historie do roku 1945

11. ledna 1885 se sešlo v domě stolařského mistra pana Josefa Selingera dvanáct mužů. Pod vedením soudce Reinholda Bartela jednohlasně odhlasovali založení požárního sboru v obci. 25. ledna se dostavilo již 47 občanů a založili "Dobrovolný hasičský sbor", jehož činnost spadala pod okresní družstvo hasičů v Bruntále. Prvním velitelem byl jmenován důstojník v záloze Reinhold Bartel jeho zástupcem se stal Adolf Weinmann. Cvičení sboru bylo svěřeno panu Johanu Grussovi.

V Olomouci si zbrojnice objednala hasičskou stříkačku a vybavení pro 47 mužů. 12 mužů obdrželo helmy, lana a sekyry. K tomu obdrželi rovněž 200 m hadic.

Už 25. května se pořádala oslava u příležitosti založení hasičského sboru, na které se objevili požárníci v kompletní sestavě. K dobré zábavě hrála městská kapela z Horního Benešova. Oslava se konala od časného rána a zakončena byla bálem v hostinci U modrých lvů. V roce 1886 nechala obec postavit hasičskou zbrojnici, v roce 1900 si pořídila, na tehdejší časy, velmi moderní požární vůz s žebříkem, hadicemi a požárnickými sekyrami.

Po dosídlení

V roce 1945 byla založena Požární jednota. Jejími členy byli staří hasiči z Podbeskydské župy. Starostou byl zvolen Karel Žíla a velitelem Inocenc Žíla. Činných členů bylo 28. Výzbroj a výstroj byla stará a nevyhovující. V roce 1949 si opravili zbrojnici vlastními silami, narovnali věž a přistavěli klubovnu. Činnost Požární jednoty byla velmi dobrá. Byli získání mladí členové, kteří byli řádně vycvičeni, což dokázali v různých soutěžích.